Lut 18 2010

Kody podatkowe (tax codes)

Czy zastanawiało cię kiedykolwiek co tak naprawdę znaczy tajemnicze „tax code: 647L” na twoim payslipie? A może ostatnio dotarła do ciebie przesyłka podobna do tej na zdjęciach?
Dowiedz się więcej z artykułu o stosowanych w UK kodach podatkowych.

tax codesPisząc krótko: kod podatkowy służy twojemu pracodawcy do obliczenia prawidłowej kwoty podatku od twojego wynagrodzenia.
Szczególnie ważny jest on w przypadku pierwszej podejmowanej przez ciebie pracy. Zastosowanie różnego rodzaju kodów tymczasowych zamiast tego właściwego, prowadzi do sytuacji, w której pracodawca będzie pobierał od ciebie za dużą lub za małą kwotę podatku!

Kod na ogół składa się z kilku cyfr i jednej litery. Może wyglądać np. tak: 647L lub tak: K497
Liczba w kodzie, pomnożona przez 10 daje twoją roczną kwotę wolną od podatku (sumę, którą możesz zarobić, a od której nie bedzie pobrany podatek). Litera natomiast mówi o tym, jak kwota powinna być dostosowana, w przypadku zmian ogłoszonych przez ministra skarbu.
Tak więc dla kodu 647L kwota wolna od podatku wyniesie: 647 x 10 = 6470 funtów (tak naprawdę będzie to 6475). Litera „L” oznacza w tym przypadku „basic Personal Allowance” – podstawowa kwota wolna od podatku. Znaczenia innych liter poniżej:
P – stosowana w przypadku osób w wieku pomiędzy 65 a 74 lat, uprawnionych do kwoty wolnej od podatku w wysokości 9490 funtów (w roku podatkowym 2009/10 oraz 2010/11)
Y – stosowana w przypadku osób w wieku 75 i więcej lat, uprawnionych do kwoty wolnej od podatku w wysokości 9640 funtów (2009/10 i 2010/11)
T – jeśli występują inne elementy wymagające sprawdzenia/uwzględnienia w twoim kodzie
K – jeśli wystąpiły nieopodatkowane  przychody (np. z wynajmowania komuś nieruchomości), od których musisz odprowadzić podatek.

Inne (specjalne) kody podatkowe:

tax codesDwie litery bez numeru, albo Litera „D”, po której nastepuje zero – używane są, jeśli posiadasz dwa lub więcej źródeł przychodów, a kwota wolna od podatku odliczana jest od jednego, głównego źródła przychodów:

BR – całość twoich dochodów opodatkowana jest podstawową stawka podatku (obecnie 20%) Uwaga: ten kod oznacza, że nie jest odliczana kwota wolna od podatku!
D0 – całość twoich dochodów opodatkowana jest stawką podwyższoną (obecnie 40%)
NT – nie jest pobierany podatek

Jeśli posiadasz kilka źródeł przychodów, jest bardzo prawdopodobne, że wszystkie poza głównym źródła opodatkowane będą w całości stawką 20 lub 40%, ponieważ kwota wolna odliczana jest od głównego źródła lub emerytury.

Kody tymczasowe (emergency codes):

Nadawane są gdy rozpoczynasz pracę i nie możesz dostarczyć pracodawcy formularza P45 (otrzymujesz go od poprzedniego pracodawcy gdy sie zwalniasz). Kod taki oznacza, że od twoich przychodów odliczana będzie podstawowa kwota wolna od podatku, czyli obecnie 6475 funtów.
Tak więc oznaczenie: 647L może oznaczać zarówno kod tymczasowy, jak i twój normalny kod podatkowy.
W zależności od sposobu obliczenia kod tymczasowy może mieć np. postać: 647L W1 lub 647 M1 w zalezności od daty rozpoczęcia pracy, a co za tym idzie proporcjonalnego uwzględnienia kwoty zwolnionej od podatku.
Kod tymczasowy stosowany jest do momentu, aż urząd skarbowy (HMRC) pozna wszystkie okoliczności niezbędne do ustalenia właściwego kodu (twoje poprzednie zarobki i zapłacony podatek, stan cywilny itp.) Po ustaleniu ostatecznego kodu twój pracodawca powinien ściągać już od ciebie prawidłowe kwoty podatku i zwrócić ci ewentualnie nadpłacony podatek.

Aby uniknąć w przyszłości sytuacji, w których zapłacisz za dużo, lub za mało podatku, nie zapomnij poinformować HMRC o zawarciu małżeństwa lub wstąpieniu w związek cywilny, o separacji, o podjęciu dodatkowej pracy i podobych zdarzeniach.

7 komentarzy

 • By Mariusz, 03/01/2011 @ 17:35

  jak otszymac zwrot podatko z kodu BR/0 A ZMIENILEM NA 647L/1

 • By Andrzej, 04/01/2011 @ 07:44

  Po zakończeniu roku podatkowego i otrzymaniu odpracodawcy formularza P60 (np. w kwietniu 2011) może Pan wysłać do lokalnego urzędu skarbowego HMRC swoje payslipy oraz P60 (lub lepiej ich kopie) wraz z krótkim listem z prośbą o sprawdzenie, czy podatek naliczony był prawidłowo. Wysyłając oryginały dokumentów warto zrobić to listem poleconym (Signed For). Inne rozwiązanie to odwiedzenie urzędu skarbowego osobiście albo skorzystanie (odpłatnie) z ofert licznych firm, które pomagają w odzyskiwaniu podatku. Pozdrawiam.

 • By Robert, 24/02/2011 @ 20:13

  Witam posiadam tax code 647L WK, i nie długo chcem opuścić UK jak to sie ma do zwrotu podatku ? na tygodniowym payslipie mam podane trzy kwoty:
  TAXABLE , TAX , NAT.INS.
  Chciałbym sie dowiedziec jak obliczyć kwote zwrotu podatku i dowiedziec sie czy NAT.INS tez jest do zwrotu ? Jestem zielony w tych sprawach a wszystkie posty ktore przeczytalem nie przemawiaja do mnie Z Góry Dziękuje !

 • By Andrzej, 26/02/2011 @ 10:56

  Dzień dobry. Jeżeli od kwietnia 2010 zarobił Pan poniżej 6475 funtów, to całość ściągniętego podatku podlega zwrotowi (pozycja „PAYE Tax To-date” na ostatnim payslipie). Ponadto jeżeli nie zamierza Pan pobierać brytyjskiej emerytury to warto postarać się o zwrot zapłaconego NI, którego wieksza część przeznaczona jest na emeryturę właśnie. W przypadku opuszczenia UK przed końcem roku podatkowego (kwiecień) o zwrot podatku można starać się w każdej chwili. Potrzebne będą dokumenty P45 ze wszystkich poprzednich miejsc pracy i P45 (ewentualnie P60) z ostatniego miejsca.
  Osobiście radziłbym jednak zwrócić się do wyspecjalizowanych firm zajmujących się tego typu sprawami, których wiele reklamuje się się w internecie. Przykładowa: https://lnk-2-searchukpolin.secure.taxback.com/refunds/uk-taxes-lp4.asp?lng=pl&gclid=CLuco-_RpacCFcod4Qod5Ey5CA
  Pozdrawiam.

 • By Robert, 27/02/2011 @ 15:58

  Dziękuje za odpowiedz i Pozdrawiam.

 • By paulina, 12/11/2012 @ 14:37

  Dzien dobry na poczatku pracy mialam tax code 0T(W1/M1) i zadzwonilam do biura podatkowego z prosba o zmiane tego kodu, i powiedzieli mi ze tax code zostal zmieniony i poczta przysla mi dokumenty jedne dokumenty mi a drugie pracodawcy i ze na nastepnym payslipie otrzymamy zwrot podatku, po jakims czasie zmienilam prace i otrzymalam payslip ze zmienionym juz kodem podatkowym ale bez zwrotu podatku i takze nie otrzymalam zadnego listu o ktorym mowiono w biurze podatkowym…i teraz czy te pieniadze zostaly gdzies zagubione czy moze otrzymam je dopiero w kwietniu, a i takze chcialam dodac ze na tym nowym payslipie z nowej pracy nie ma juz pokazanego ile mam pieniedzy do zwrotu..a moze dokumenty z czekiem zostaly wyslane do poprzedniego pracodawcy?

 • By Andrzej, 12/11/2012 @ 17:56

  Witam. Wydaje mi się, że mówiąc o zwrocie podatku „na payslipie” mieli na myśli to, że pracodawca w kolejnym miesiącu/miesiącach pobierze mniejszy podatek lub nie pobierze go wcale. Kolejna kwestia to czy dzwoniła Pani do HM Revenue, czy rzeczywiście jakiegoś biura podatkowego?
  Po trzecie – zatrudniając się u kolejnego pracodawcy dostarcza mu Pani druk P45 (od poprzedniego pracodawcy) na którym są m.in.informacje o już pobranym podatku. Tak więc teoretycznie do kwietnia nastepnego roku kwota pobranego podatku powinna być już prawidłowa (nowy pracodawca powinien pobrać go odpowiednio mniej). Nie sądzę, żeby jakikolwiek zwrot (w formie czeku) został zrobiony przed zakończeniem roku podatkowego.
  Najprawdopodobniejszy scenariusz to ten opisany powyżej, o ile przekazała Pani druk P45.

Other Links to this Post

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

WordPress Themes